Zastřešení bazénů

Zastřešení Practic
Practic

Zastřešení Horizont
Horizont

Zastřešení Dream
Dream

Zastřešení Harmony
Harmony

Zastřešení Star
Star

Zastřešení Rock
Rock, Rock vícerádiusový

Atyp Practic s vysokým segmentem Practic
Atyp Practic s vysokým
segmentem Practic

Atyp Practic s vysokým segmentem Harmony
Atyp Practic s vysokým
segmentem Harmony

Atyp Practic s vysokým segmentem Star
Atyp Practic s vysokým
segmentem Star

Význam zastřešení - co Vám zastřešení bazénu přinese ?

Zastřešení bazénu slouží zejména k těmto účelům

 • ochrana vody proti dešti, sněhu a spadu nečistot
 • zamezení odparu a úniku tepla
 • solární efekt (částečné přihřívání bazénové vody)
 • prodloužení koupací sezóny
 • minimalizace tepelných ztrát při nočním ochlazení
 • zajišťuje soukromí

Pro zastřešení je nutné již při výstavbě bazénu připravit okolí na bezproblémovou montáž, nebo uvažujeme-li s pozdějším zastřešením, je třeba okolo delších stran ponechat volné místo. Zároveň je potřeba uvažovat o místě, kam se bude zastřešení posunovat.

Druhy zastřešení

Pevné – ve stylu zimních zahrad

Segmentové – mobilní, je možno v případě potřeby odsunout. Díky snadnému a rychlému přesunu segmentů za bazén se nenarušuje ráz přírodního koupaliště a zároveň je umožněno koupání v uzavřeném prostoru. Základem všech zastřešovacích konstrukcí jsou povrchově upravené hliníkové profily speciálně projektované pro tento účel, aby nedocházelo k prohýbání nebo k deformacím a obtížnému posunu segmentů. Jednotlivé příčky a výztuže v profilech jsou navrhovány s ohledem na co nejvyšší statickou a mechanickou odolnost. Vyrábí se v různých provedeních (s kolejištěm a bez kolejiště, pochodné a nízké), může být teleskopicky posouvatelné, většinou vyrobené z komůrkového skla, které je zabudováno do konstrukce z hliníkové slitiny, povrchově eloxované. Posuv zastřešení může být i řízený elektrickým zařízením, které umožňuje snadnou manipulaci se všemi moduly pomocí jednoduchého dálkového ovládání. Tyto systémy bývají vybaveny i bezpečnostním jištěním proti nežádoucímu pohybu v případě najetí na překážku. Samozřejmostí je již dnes zamykání i u levnějších tipů zastřešení. Nejjednodušším a také nejčastěji používaným  je nízké obloukové nepodchodné zastřešení.

Dalšími typy jsou zastřešení s kolmými stěnami, čímž vznikají pochodné prostory a odpočinkové zóny, nebo kombinace obou. Jednotlivé díly zastřešení jsou pojízdné v obou směrech po vodících kolejových drážkách, které musí být nízké a zaoblené, aby nedocházelo k úrazům při jejich přecházení. Kolejnice mohou být prodlouženy až za prostor bazénu, aby mohl být v letním provozu plně otevřený. Různé modifikace provedení pevného zastřešení bazénu umožňují např. otevření částí nebo celé vysouvací střechy (zpravidla se posuvné střešní plochy posouvají vzhůru), přičemž lze při jednostranném otevření vytvořit příjemné závětří, je možná regulace vzduchu a teploty. Tyto typy zastřešení se dodávají běžně do šíře 8 m, lze je provádět i širší. Vstup k bazénu může být situován v čelní straně, kde jsou instalována dvířka, nebo je stěna odnímatelná celá, případně je vstup v boční stěně ve vysouvatelném provedení. Materiálem pro zastřešení je nejčastěji používáno čiré sklo nebo komůrkové polykarbonátové desky (silné cca 10 mm), případně se navzájem kombinují. Materiál musí být nárazuvzdorný  a často se opatřuje oboustranně UV-filtrem. Osazuje se do hliníkových profilů, které mohou být v různých barevných provedeních.

Polykarbonátové desky pro zastřešení jsou jednokomůrkové až čtyřkomůrkové prvky, přičemž s větším počtem komůrek stoupá schopnost materiálu tepelně izolovat. Obvykle bývá materiál čirý, ale může být mléčně nebo jinak zabarven. Konstrukce a kolejnice se běžně vyrábí z eloxovaného (speciální povrchová úprava proti korozi ) hliníku, z nerezu nebo i jiných materiálů.Jednotlivé segmenty zastřešení mohou být dle prostorových možností zatahovány do sebe nebo odvezeny mimo plochu bazénu. Prostřednictvím zastřešení se může voda ohřát díky skleníkovému efektu o několik stupňů.

Pro zastřešení je nutné již při výstavbě bazénu připravit bezproblémovou montáž. Také je nutné si rozmyslet předem , kam by se eventuální zastřešení odsouvalo. Někdy je možné nechat poslední segment stát nad hladinou a celé čelo vyklopit.

Tam, kde není možné z hlediska prostoru nebo i z hlediska finančního postavit zastřešení bazénu, je vhodné uvažovat o jiných alternativách zamezení úniku tepla, např. o krycích a solárních plachtách.

Lamelové zakrytí

Jedná se o zařízení pracující na principu navíjení a rozvíjení dutých pevných plastových lamel, které jsou mezi sebou volně spojeny, což umožňuje jejich flexibilitu. Jsou speciálně konstruovány z materiálů vhodných pro dlouhodobý kontakt s chemicky upravenou bazénovou vodou. Jde o prostorově nenáročné konstrukce s lehkou manipulací (některé typy mají dálkové ovládání), které zabraňují znečištění bazénu, zvyšují bezpečnost, plní funkci tepelné izolace a díky solárnímu efektu po celé své ploše snižují energetickou náročnost bazénu na ohřev vody. Lamely se navíjí na válec umístěný na jedné straně bazénu (válec je nejčastěji umístěn na ochozu, ale je k dispozici i montáž pod ochoz nebo do dna bazénu). Dnes je i možnost si vybrat ze široké škály barevného provedení lamel tak, aby vám ladily k interiéru nebo exteriéru.

Více informací najde v části Lamelové zakrytí bazénů.

Fóliové zakrytí

Krycí a solární plachty chrání vodní hladinu před znečištěním a současně zabraňují úniku tepla, i odpařování vody z bazénu zároveň využívají slunečního efektu, takže voda se v bazénu přes den ohřeje i o 3-5 °C. Solární fólie jsou vyrobeny z modré polyetylénové fólie, stabilizované proti UV záření , se vzduchovými komůrkami. Krycí plachty se využívají hlavně na zimu. Jsou to většinou oboustranně povrstvené plachty z polyetylénové tkaniny. Jsou odolné proti protržení, lehké, nepotopitelné a tepelně stálé od –40 °C do + 70 °C. Dají se zhotovit na přání zákazníka, jsou vybaveny napínací šňůrou a oky v odstupu zhruba jednoho metru od sebe. Velmi jednoduše se s nimi manipuluje.

Výhody zastřešeného bazénu

 • reguluje tepelné ztráty vody a vzduchu
 • snižuje ztráty vody odpařováním
 • zabraňuje znečišťování z ovzduší
 • zabezpečuje ochranu proti povětrnostním vlivům a UV záření
 • snižuje možné škody během zimy
 • zajišťuje větší bezpečnost pro děti a domácí zvířata
 • šetří elektrickou energii při vytápění bazénu
 • prodlužuje koupací sezónu

Ukázky z našich realizací